:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 9126842 
Mesiac: 192897 
Týždeň: 42872 
Dnes: 194 
Článok: 1714 
Online: 1 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
ELEKTRONICKÉ TRHOVISKO -  - Ministerstvo vnútra SR zriadilo 1.7.2014 spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS). Ide o Elektronické trhovisko (ET), teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu. 
Na Elektronickom trhovisku bude nakupovať každý verejný obstarávateľ podľa § 6 a osoba podľa § 7 Zákona o verejnom obstarávaní (štát, obec, vyšší územný celok, či organizácie, ktoré sú nimi zriadené, či majetkovo prepojené) ak hodnota tovaru, služieb, či stavebných práce presahuje 1000 eur a nepresahuje prahové hodnoty určené nariadením európskej komisie. Týka sa to aj Obce Pohorelá a jej rozpočtovej organizácie Základná škola s materskou školou Pohorelá.
V súčasnosti Elektronické trhovisko je v skúšobnej prevádzke. Predpokladaný termín plnohodnotného spustenia ET, a teda aj povinného používania pre verejných obstarávateľov, je 1.1.2015.  
Dodávatelia, ktorí budú chcieť obchodovať s verejným obstarávateľom, sa musia zaregistrovať na stránke EKS. Registrovať a obchodovať sa už dá aj v súčasnosti. 
Dodávatelia, ktorí budú chcieť obchodovať prostredníctvom Elektronického trhoviska, sa budú musieť za 66-eurový poplatok registrovať v Zozname podnikateľov na Úrade pre verejné obstarávanie. Na stránke EKS sa však môžu zaregistrovať aj pred tým.
:: Kurzový lístok ::
USD 1.23 
CZK 25.42 
GBP 0.88 
HUF 311.04 
PLN 4.22 
RUB 70.89 
 :: O obci ::
 Mapa: O obci - Osobnosti

Vladimír CLEMENTIS 20.09.2018 18:08
Narodil sa 20. septembra 1902 v Tisovci, kde vychodil ľudovú školu. Gymnaziálne štúdiá absolvoval v Skalici, v roku 1921 sa zapísal na pražskú právnickú fakultu. Niekoľko mesiacov študoval v Drážďanoch a v Berlíne. Bol zakladajúcim členom Voľného združenia a DAV-u. Po záverečných skúškach pracuje ako advokát v Bratislave. Stáva sa "advokátom chudobných". Rediguje DAV, s ostatnými davistami zakladá Spolok socialistických akademikov, Spoločnosť pre hospodárske a kultúrne styky s novým Ruskom, pracuje v UBS, v Ľavom fronte a v BIS-e. V parlamentných voľbách sa stáva poslancom za Horehronie (máj 1935). V parlamente vystupuje s presvedčivými prejavmi a interpeláciami. Po Mníchove žije v ilegalite, neskôr odchádza do exilu. Vo Francúzsku sa dostáva do koncentračného tábora, vstupuje do vznikajúcej československej armády, po porážke Francúzska sa dostáva do Anglicka. Aj tam ho ako "nebezpečného človeka" internujú. Po niekoľkých mesiacoch prichádza do Londýna, píše do emigrantských časopisov, prednáša, vydáva knihy, pracuje v Slovenskom seminári, vedie slovenské vysielanie londýnskeho rozhlasu. Po oslobodení sa stáva štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničia, neskoršie ministrom zahraničia. V roku 1950 je obvinený z buržoázneho nacionalizmu a zbavený funkcií. O rok neskôr sa dostáva do väzenia, v nezákonnom procese je odsúdený na smrť a 3. decembra 1952 v Prahe popravený.Drahoslav Machala: Clementisovou cestou

"Slovensko nie je sociálnym ostrovom a Horehronie od Brezna až po Šumiac a Telgárt pod Kráľovou hoľou čím ďalej a tvrdšie zarába na svoj chlieb ..."
(DAV, 1931, roč. IV.,č.7 ).

Na začiatku tridsiatych rokov začali aj do Pohorelej silnejšie prenikať komunistické myšlienky. DAV v riporte z Pohorelej takto opisuje okolnosti, za ktorých vznikala organizácia komunistov v obci:
"Pominuli sa maďarskí páni, namiesto nichdošli noví a predsa sa všetko zhoršili. Prečo? Na mnohé prečo vedia iba komunisti odpovedať.- V Pohorelej bolo už 8 komunistov. Osem bielych vrán. A netajili svoje presvedčenie, odvážili sa s nim vystúpiť otvorene pred celou dedinou."

Autorom tejto, a mnohých ďalších reportáží z Horehronia, zvádzajúcich zúfalý zápas s rastúcou biedou je Vladimír Clementis. Na presvedčivom víťazstve komunistov v pohorelských parlamentných voľbách v roku 1935 sa nepochybne podieľala mimoriadna schopnosť Clementisa svojim vystupovaním si vedieť získať ľudí. V období pred voľbami často navštevoval obec a zblížil sa s občanmi. Nebolo zvláštnosťou, že s niektorými sa aj konšpiratívne stretával mimo obce, na odľahlých miestach chotára. Nemal povýšenecký vzťah k drobným ľuďom, prenocúval v chudobných dreveniciach, s mnohými ľuďmi si tykal. Po zvolení za poslanca Národného zhromaždenia sa počet jeho návštev v Pohorelej ešte zvýšil. Clementis sa snažil všemožne pomáhať tunajším ľudom. Písal žiadosti, interpelácie, niektorých obhajoval pred súdmi - a to všetko zadarmo. Obec navštívil aj tesne pred odchodom do emigrácie. Po skončení vojny ani vo vysokých štátnych funkciách nezabudol na svojich pohorelských voličov. Svedčí o tom stretnutie na oslavách prvého výročia SNP v Banskej Bystrici, pri jeho návšteve rodného Tisovca a ďalšie. Pričinil sa o presídlenie 50 rodín z Pohorelej na Nemcami opustené majetky vo Veľkej Lomnici, vyžiadal si krojovanú skupinu z obce na privítanie maršala Tita pri návšteve Bratislavy a stretol sa s folkloristami na partizánskom zjazde v Prahe v roku 1947.

Činnosť Dr. Vladimíra Clementisa na Horehroní je spojená najmä s Pohorelou. V úsilí zachovať jeho pamiatku, každoročne v septembri sa koná v spolupráci s mestom Tisovec diaľkový turistický pochod z Pohorelej do Tisovca, pod názvom Clementisovou cestou. Prvý ročník bol v roku 1982. V obci na počesť Vladimíra Clementisa bola jeho menom nazvaná jedna z hlavných ulíc.

- Peter Návoy -Export: Vytlačiť PDF dokument Poslať e-mailom Zdieľať na FacebookuOdoberať komentáre k článku
Hodnotenie:    1       2       3       4       5   


F o t o g a l é r i a :

Clementis
Clementis
Vlado Clementis na pohorelskom námestí

K o m e n t á r e :

Meno:
E-mail:
Správa:
:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]
 Súhlasím s pravidlami diskusie.
   

 Pravidlá diskusie:
Zaslaním príspevku do diskusie súhlasíte s týmito pravidlami:
  • Príspevky sa musia týkať témy článku.
  • Príspevky nemôžu obsahovať vulgárne výrazy a slovné útoky na iné osoby, vrátane ostatných účastníkov diskusií a autorov článkov. Príspevky nesmú poškodzovať web www.pohorela.sk ani ostatné projekty prevádzkovateľa.
  • Je zakázané vkladať do príspevkov odkazy na stránky ponúkajúce multimediálny či programový obsah porušujúci autorské a iné práva.
  • Príspevky nie je možné využívať na propagáciu.
  • Príspevky, ktoré porušujú pravidlá diskusií, budú odstránené alebo upravené tak, aby neporušovali pravidlá diskusií. V texte bude následne uvedené, že príspevky boli zo strany redakcie upravené.
  • Právo moderovať diskusie majú len vybraní administrátori www.pohorela.sk. Základná kontrola každého príspevku probieha ešte pred jeho zverejnením.
  • www.pohorela.sk je web Obce Pohorelá a prevádzkovateľ má pri riešení sporov, ktoré se týkajú príspevkov v diskusiách, vždy konečné slovo.
  • Anonymné príspevky môže prevádzkovateľ a vlastník webu kedykoľvek odstrániť.

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::
DFS Mladosť
 Laura Siposova
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je nedeľa
18. marec 2018
meniny má Eduard
zajtra
Jozef
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Februárové vydanie Pohorelského hlásnika
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Kontakty
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Pohoreľsko - slovenský slovník
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Základné informácie
Starosta obce
Základná škola s materskou školou Pohorelá
:: Anketa ::
Biologický odpad
Triedite biologický odpad?
Áno 41.59 %
Niekedy 13.78 %
Nie, lebo nemám možnosť 15.34 %
Nie, ale chcel by som 14.97 %
Málokedy 14.32 %
Celkom hlasov: 2438.
:: Partneri ::
Banskobystrický samosprávny kraj

www.bbsk.sk/
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
POD
Program obnovy dediny
www.obnovadediny.sk/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk