:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 9141816 
Mesiac: 198304 
Týždeň: 43787 
Dnes: 730 
Článok: 2555 
Online: 1 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
Železničné priecestia - * Každé železničné priecestie má svoje jedinečné identifikačné číslo! *
:: Kurzový lístok ::
USD 1.23 
CZK 25.43 
GBP 0.88 
HUF 310.98 
PLN 4.22 
RUB 71.37 
 :: O obci ::
 Mapa: O obci - Osobnosti

Ján Ctibor HANDZO 01.06.2018 11:17
Ján Ctibor HANDZO (Jano Gemerský, Gindurský, Malohonťan, Martin Pohorelec, Dušan Remeník, Svätopluj Jedenásty) - evanjelický kňaz - náboženský spisovateľ - cirkevný historik - senior Šarišsko–zemplínskeho seniorátu - prekladateľ - novinár - spisovateľ
nar. 15.9.1906 v Pohorelej, zomr. 1.6.1972 v Prešove
(otec Pavol Handzo, matka Mária, rod. Murányiová)

Vychodil ľudovú školu v Pohorelej, študoval na gymnáziu v Nyíregyháze, v Makove, do 1924 v Rimavskej Sobote, 1924-1928 teológiu v Bratislave, 1926 vo Viedni, kde navštevoval aj prednášky na vyššej novinárskej škole. Pôsobil ako ev . kaplán , v r. 1929-1935 farár v Pondelku (dnes Hrnčiarska Ves), 1935-1950 v Ľubietovej, od 1950 v Prešove, od 1953 šarišsko-zemplínsky senior. Účastník SNP, pomáhal prenasledovaným antifašistom. Venoval sa cirkevnej histórii, spracoval dejiny cirkevných zborov, v ktorých pôsobil, v prózach s náboženskou a historickou tematikou prejavil rozprávačský talent. Vecným základom jeho próz boli široké kultúrne znalosti, venoval sa v nich udalostiam v cirkevných zboroch. Náboženský a historický obsah mali i jeho rozhlasové dramatizácie. Prispieval do novín, ale hlavne do náboženských časopisov a kalendárov.
Bol členom generálneho presbyterstva ECAV a prechodne administrátorom Východného dištriktu ECAV. Venoval sa prekladaniu biblických textov zo Starej i Novej zmluvy. Patril k uznávaným cirkevným historikom: v roku 1931 napísal Históriu ev. a.v. cirkvi pondelsko - selčiansko - váľkovskej a v roku 1941 vyšli jeho Dejiny ev. a.v. cirkevného zboru v Ľubietovej s podtitulom Monografia bývalého slobodného kráľovského banského mesta. Historické témy tvorili obsah Handzových príspevkov aj v zborníkoch, v cirkevných i svetských periodikách a v rozhlasových dramatizáciách. Z cirkevných časopisov publikoval v Evanjelickom Posle spod Tatier, v Cirkevných listoch, Stráži na Sione, v Evanjelickom východe , v Tranovského kalendári a v iných.
Bol činný aj literárne. Histórii venoval svoju prvotinu Po starých stopách/ 1936/. Nasledovali kniha príbehov z prostredia Gemera a Malohontu Prázdne sú kolísky/ 1938/ a kresťanské poviedky Anjeli z kalendára/ 1941/.
Spracoval dejiny evanjelických cirkevných zborov z miest, kde pôsobil (Odkaz 400-ročnej Montany-Heptapolitany 1559 až 1959. CL 72, 1959; Vzácna pamiatka rusko-slovenských kultúrnych stykov. CL 66, 1953). Publikačne bol po roku 1945 aktívny na stránkach Cirkevných listov.
Jeho najznámejšou knihou je Príval - príbehy z rokov druhej svetovej vojny. V čase Slovenského národného povstania, do ktorého sa aktívne zapojil, si Ctibor Ján Handzo písal denník, ktorý jeho staršia dcéra Viera Handzová - Miháliková pripravila neskôr pre tlač a vyšiel v roku 2001 pod titulom Údery a údely vydavateľskou iniciatívou Handzovej vnučky Žofie Novej.
Participoval i na biblických prekladoch – zo Starého zákona prekladal v Ľubietovej knihu Ezechiel a poďakovanie za spoluprácu pri preklade Novej zmluvy mu v roku 1942 vyslovili všetci členovia redakčnej biblickej komisie.
V pozostalosti Ctibora Jána Handzu sa zachovalo mnoho kázní : ako z jeho kaplánskych čias z Prešova, kde pôsobil na Evanjelickom kolégiu, tak z Kokavy nad Rimavicou i zo všetkých jeho neskorších kňažských pôsobísk. Ich obsah i po rokoch dokumentuje, že k členom cirkevných zborov sa prihováral Božím Slovom, ktoré im približoval zrozumiteľným a príťažlivým výkladom, doplňovaným o podnetné príbehy z histórie i zo života, ktorými ich v ťažkých časoch vojny, Povstania i v čase nežičlivého komunistického režimu povzbudzoval príkladmi hrdinov pevnej viery, odvahy, kresťanskej lásky a nádeje.
C. J. Handzo patril k aktívnym účastníkom protifašistického odboja a radí sa ku kňazom, ktorí počas Slovenského štátu poskytovali pomoc a úkryt prenasledovaným Židom. Po potlačení Slovenského národného povstania pomáhal perzekvovaným a ukrýval v Ľubietovej aj archív Slobodného slovenského vysielača Banská Bystrica. Neskôr sa i medzinárodne angažoval v mierovom hnutí.
S manželkou Martou rod. Výrostekovou boli rodičmi štyroch detí - Dušana, Viery, Ivana a Evy.
Ctibor Ján Handzo zomrel dňa 1. júna 1972 v Prešove a je pochovaný v Kokave nad Rimavicou.
Dielo:
 • 1931 - Historia evanjanjelickej a. v. cirkvi Pondelsko-Selčiansko-Váľkovskej. Vydaná v čas 300. výročia založenia sboru 1630-1930
 • 1936 - Po starých stopách. Historické a iné rozprávky z Gemera a Malohontu
 • 1938 - Prázdne sú kolísky ... Evanjelická rozprávka
 • 1940 - Anjeli z kalendára
 • 1941 - Dejiny Ev. A. V. cirkevného sboru v Ľubietovej
 • 1946 - Deň spomienok, pokánia a vďaky!
 • 1948 - Príval. Evanjelické rozprávky z rokov druhej svetovej vojny
 • 2001 - Údery a údely

Export: Vytlačiť PDF dokument Poslať e-mailom Zdieľať na FacebookuOdoberať komentáre k článku
Hodnotenie:    1       2       3       4       5   


F o t o g a l é r i a :

J.C.Handzo

K o m e n t á r e :

Meno:
E-mail:
Správa:
:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]
 Súhlasím s pravidlami diskusie.
   

 Pravidlá diskusie:
Zaslaním príspevku do diskusie súhlasíte s týmito pravidlami:
 • Príspevky sa musia týkať témy článku.
 • Príspevky nemôžu obsahovať vulgárne výrazy a slovné útoky na iné osoby, vrátane ostatných účastníkov diskusií a autorov článkov. Príspevky nesmú poškodzovať web www.pohorela.sk ani ostatné projekty prevádzkovateľa.
 • Je zakázané vkladať do príspevkov odkazy na stránky ponúkajúce multimediálny či programový obsah porušujúci autorské a iné práva.
 • Príspevky nie je možné využívať na propagáciu.
 • Príspevky, ktoré porušujú pravidlá diskusií, budú odstránené alebo upravené tak, aby neporušovali pravidlá diskusií. V texte bude následne uvedené, že príspevky boli zo strany redakcie upravené.
 • Právo moderovať diskusie majú len vybraní administrátori www.pohorela.sk. Základná kontrola každého príspevku probieha ešte pred jeho zverejnením.
 • www.pohorela.sk je web Obce Pohorelá a prevádzkovateľ má pri riešení sporov, ktoré se týkajú príspevkov v diskusiách, vždy konečné slovo.
 • Anonymné príspevky môže prevádzkovateľ a vlastník webu kedykoľvek odstrániť.

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::
Mlatba
 spoločná mlatba
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je utorok
20. marec 2018
meniny má Víťazoslav
zajtra
Blahoslav
1. jarný deň
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Februárové vydanie Pohorelského hlásnika
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Kontakty
Pohoreľsko - slovenský slovník
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Základné informácie
Starosta obce
Základná škola s materskou školou Pohorelá
:: Anketa ::
ZRUŠENIE GASTROLÍSTKOV
Ste za nahradenie gastrolístkov peniazmi?
ÁNO 55.35 %
NIE 24.80 %
JE MI TO JEDNO 19.85 %
Celkom hlasov: 2504.
:: Partneri ::
Banskobystrický samosprávny kraj

www.bbsk.sk/
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
POD
Program obnovy dediny
www.obnovadediny.sk/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk