Otvorenie turistického chodníka k vodopádu

Keď večer za Nízke Tatry slnko zapadá,
už sa náš kraj, už sa tíško k spánku ukladá.
zmĺkli vtáci štebotaví, stíchli holúbky,
do tmy žmurkli oblôčiky rodnej chalúpky.
Pod Orlovou učupená tíško spí Pohorelá.
Vôkol nej sa k nebu týčia horské hrebene,
ich úbočia krášlia husté lesy zelené,
spievajú v nich potôčiky veselú pieseň,
v zime, na jar, v lete a aj v slnečnú jeseň.
Horehronie, prekrásny kraj, pozemský si pre nás raj.
Nad Kráľovou hoľou ráno slnko vyjde zas,
jeho lúče pošteklia a zobúdzajú nás,
nový krásny deň sa rodí, v diaľke zuní zvon,
„Poďte , deti, do prírody“, tíško žblnká Hron.
Hor sa, chlapci aj dievčatá, ku tatranským končiarom.
- J.Šulej -

Touto piesňou i slovami básnika uviedli 4. novembra 2009 žiačky našej základnej školy slávnostné otvorenie turistického chodníka k vodopádu pod Orlovou.
Vodopád v deväťdesiatych rokoch minulého storočia takpovediac „znovuobjavili“ bratia Halajovci. V tomto roku (2009) Ján Šulej spolu s ďalšími priateľmi – turistami brigádnicky zrealizoval myšlienku sprístupnenia a spropagovania prírodnej atrakcie v horách nad Pohorelou tak, aby miesto „tam, kde zo skaly voda padá“ (ako ho už odpradávna volali pohorelčania) bolo prístupné a známe aj pre turistov a návštevníkov Pohorelej.
Za finančnej podpory Konta Orange a pomoci š.p. Lesy SR, NAPANTu, Obecného úradu v Pohorelej a niekoľkých domácich remeselníkov sa im podarilo označiť trasu z námestia k vodopádu, upraviť chodník, vyrobiť a osadiť smerovacie tabule i informačné tabule s mapou.
Pešia túra z námestia po žltej turistickej značke trvá 1,5 hod (prevýšenie 460 m).

Vytvorené: 3. 3. 2018
Posledná aktualizácia: 3. 3. 2018 23:00