V stredu 28. marca sa v Banskej Bystrici uskutocnila konferencia s medzinarodnou ucastou, na ktorej vyhodnotili pilotny projekt zlepsovania kvality zivota obyvatelov zariadeni socialnych sluzieb v zriadovatelskej posobnosti Banskobystrickeho samospravneho kraja. Projekt, rozplanovany na dva roky, sa zacal realizovat 1. jula 2005. V prvej etape 119 zamestnancov zo 46 ZSS v zriadovatelskej posobnosti BBSK a zo 16 zariadeni sukromnych poskytovatelov absolvovalo odbornu pripravu na postupne skvalitnovanie zivota obyvatelov tychto zariadeni. Sucastou druhej etapy bolo, aby 19 domovov socialnych sluzieb vypracovalo i obhajilo vlastne transformacne projekty. Najlepsie si pocinali zamestnanci DSS v Pohorelskej Masi, v Lucenci a v Neporadzi.
Transformácia zariadení sociálnych služieb s cieľom pracovnej a sociálnej integrácie ich obyvateľov, Konferencia TPSPKonferencia "Transformácia zariadení sociálnych služieb s cieľom pracovnej a sociálnej integrácie ich obyvateľov" je súčasťou projektu s rovnakým názvom (realizovaný od júla 2005 do júna 2007), ktorý je podporený Iniciatívou EÚ EQUAL. Projekt je realizovaný Radou pre poradenstvo v sociálnej práci, partnerom v projekte je Banskobystrický samosprávny kraj. V prvej fáze projektu prebehlo vzdelávanie 96 vedúcich pracovníkov zariadení sociálnych služieb z BBSK, v druhej fáze vzdelávanie cca 200 zamestnancov troch zariadení, ktoré predložili najlepší transformačný projekt
DSS Pohorelská Maša, DSS Lučenec-Slatinka a DSS Neporadza. Všetky tri zariadenia v súčasnosti pripravujú chránené bývanie pre svojich obyvateľov.
Hlavné myšlienky, ktoré odzneli na konferencii:
- EÚ proklamuje kvalitné sociálne služby, ktoré podporujú začlenenie občanov do komunity, ich aktívnu participáciu v oblasti vzdelávania, práce i voľného času. Slovenská republika ako členský štát je viazaná k naplneniu tejto vízie, preto je potrebná podpora procesu transformácie zariadení sociálnych služieb. Účastníci konferencie sa hlásia k procesu transformácie domovov sociálnych služieb v rámci európskych myšlienok a deklarujú posilňovanie dôstojnosti, práv a kvality života klientov.
- Kvalita života všetkých obyvateľov EÚ neustále rastie a teda aj zvyšovanie kvality života užívateľov sociálnych služieb je neustály proces. Podľa medzinárodných skúseností je dôležité tento trend zachytiť, aby sa z užívateľov sociálnych služieb nevytvorila skupina diskriminovaných občanov.
- V procese transformácie má hlavne po decentralizácii štátnej správy nezastupiteľnú úlohu regionálna a miestna verejná správa a medzinárodná spolupráca, ktorá môže tento proces významne podporiť.
- Transformácia sociálnych služieb je súčasťou omnoho širších, permanentne prebiehajúcich, spoločenských a individuálnych procesov s ktorými sa komplementárne dopĺňa. Pre užívateľov sociálnych služieb je transformácia prínosom z hľadiska napĺňania existenciálnych potrieb.
- Pre proces transformácie sú dôležité príklady dobrej praxe, pretože sa jedná o dynamický, dramatický a náročný proces. Všetci prevádzkovatelia potrebujú povzbudenie, aby uverili v realizáciu zmien a odbúranie zabehaných stereotypov.
- Možnosť zamestnávania obyvateľov DSS na voľnom trhu práce predstavuje významnú zmenu pre kvalitu ich života a zároveň je prínosom pre komunitu.
- Zmena postojov pracovníkov sociálnych služieb a ich vzdelávanie smerom k procesu transformácie sú dôležitými faktormi úspešných zmien vedúcich k zvýšeniu kvality života užívateľov týchto služieb.
- Významným predpokladom pre transformáciu sociálnych služieb je partnerstvo medzi štátnymi, verejnými, neziskovými a súkromnými organizáciami.
- Transformáciu sociálnych služieb podmieňuje funkčný systém komunitných služieb, ktorý vytvára podmienky pre inklúziu občanov so špeciálnymi potrebami a významne znižuje potrebu poskytovania sociálnych služieb v inštitúciách.
V Banskej Bystrici, 28.3.2007 Rada pre poradenstvo v sociálnej práci Františkánska 2 811 01 BRATISLAVA Tel.: (+421) 02-5464 1878 www.rpsp.sk
Dátum vloženia:
28. 3. 2007 8:00
Dátum poslednej aktualizácie:
16. 3. 2018 8:23
Autor:
Správca Webu