8. marec 1956 - tragická smrť 16 lesných robotníkov

Michal Hazák a Tomáš Frajtpri pamätníku; 40. výročie nešťastia; (foto: D.Rakyta)Tragédia v Kulichovej doline sa udiala 8. marca 1956 dopoludnia, keď sa na zrubovú drevenú chatu, v ktorej sa nachádzali lesní robotníci, zosunula lavína. Bola taká silná, že brala so sebou aj stromy s koreňmi, ba niektoré tlakom rozštiepila na triesky.

Lavína podľa vyjadrenia Horskej služby mala od miesta odtrhnutia až po čelo dĺžku 3,5 km, zasiahla plochu 1,2 milióna štvorcových metrov, jej čelo dosahovalo 30-metrovú výšku. Po lesnej chate neostalo ani pamiatky. Z devätnástych robotníkov (z toho dve kuchárky) sa zachránili len traja muži, deväť obetí bolo z Pohorelej a sedem z Telgártu. Najstarší Jozef Terek mal 52 rokov a najmladší Jozef Bírka práve dovŕšil 24 rokov.
So správou o snehovej lavíne prišiel do najbližšej chaty ťažko ranený lesný robotník Michal Gálik. Po odovzdaní správy upadol do bezvedomia. Záchranné práce prebiehali vzhľadom k vtedajším technickým možnostiam pomaly a komplikovane. Prví záchrancovia prišli na miesto nešťastia pred štrnástou hodinou. S pomocou lesníkovho psa sa im podarilo vypátrať a zachrániť Jána Refku a Tomáša Frajta. Niektoré obete sa podarilo nájsť až po vyše mesiaci. Do záchranných prác bolo zapojené vojsko (posádky z Brezna, Banskej Bystrice a Martina), lekári z breznianskej nemocnice, horskí zachranári, požiarnici a brigádnici. Na štvrtý deň od tragédie sa na breznianskom námestí konal štátny pohreb a smútočná rozlúčka za účasti vládnych predstaviteľov. Rozlúčky sa podľa odhadu zúčastnilo asi 15.000 ľudí zo širokého okolia. Po pohrebe boli obete prevezené do Pohorelej a Telgártu, kde boli pochované v rámci cirkevných obradov.
V roku 1996 pri príležitosti 40. výročia dvaja, ktorí prežili túto tragédiu, Tomáš Frajt a Michal Gálik spolu so starostom Pohorelej Ing. Karolom Lysinom, prednostom Obvodného úradu v Brezne Milanom Vojtkom a zástupcami Lesnej správy Predajná navštívili miesto tragédie a položili tam vence a kytice kvetov.
Pri príležitosti 50. výročia pádu lavíny si obete lavínového nešťastia pri Mohyle v katastri obce Dolná Lehota uctil aj prezident SR Ivan Gašparovič, kde spolu s predstaviteľmi Lesov SR odhalil novú pamätnú tabulu.
Tragédia, ktorá sa stala v roku 1956 v Kulichovej doline patrí k najväčším svojho druhu v slovenských horách.
V Pohorelej si túto tragickú udalosť každoročne pripomínajú občania spolu s Občianskym združením OPORA Pohorelá, so zástupcami š.p. Lesov SR a Urbárom Pohorelá spomienkovým dňom – zádušnou svätou omšou, pietnym aktom v miestnom cintoríne a Memoriálom pohorelských rubárov – nohejbalovým turnajom.

Odkazy:

Fotogaléria - záchranné práce a pohreb v roku 1956