Obsah

Správcovia farnosti

Typ: náš tip | Farský úrad
Správcovia farnosti Pohorelá

4. júl 1692 – Orányi Laurentius: 15. októbra 1691 poslaný z Trnavy do župy gemerskej. Do Pohorelej uvedený 4. júla 1692.

26. január 1669 – Janovič Joannes: 5. 12. 1662 ordinovaný v seminári sv. Štefana v Trnave. Od 8. apríla 1663 farárom v Piešťanoch, od 14. 4. 1666 v Drégeli-Palank, od 26. januára 1669 v Pohorelej.

26. január 1735 – 5. január 1745 – Komparič Paulus: narodený r. 1709, ordinovaný v seminári sv. Štefana v Trnave r. 1735. Začal v Pohorelej ako novovysvätený kňaz. Od 3. 5. 1745 farár v Grinave, od r. 1755 v Častej, od r. 1759 v Modre. Zomrel 12. 4. 1764 v Modre- tam bol pochovaný.

8. február 1745 – 11. január 1761 – Škrečka Joannes: Pochádzal z Turej. Odchovaný v seminári sv. Štefana v Trnave, tam ordinovaný r. 1738. R. 1734 bakalár. R. 1737 magister filozofie na Trnavskej univerzite, r. 1742 kaplánoval v Ružomberku, 8. 2. uvedený do Pohorelej.

8. február 1761 – 15. august 1768 – Sádecký Franciscus- zo Sádic od Trenčína. Odchovaný v seminári sv. Štefana v Trnave. Ordinovaný r. 1751. Účinkoval od r. 1752 v Balážských Ďarmotách. Od 9. 10. 1753 v Rákoši, od 8. februára 1761 v Pohorelej, kde 15. augusta 1768 zomrel – tam bol aj pochovaný ( v r. 1768 bol dostavaný dnešný murovaný kostol).

18. október 1768 – 1774 – Michalec Joannes

9. máj 1774 – 1788 – Morávek Andreas

Tu končí séria kňazov v Pohorelej odchovaných Trnavskou univerzitou. Po r. 1776 prichádzajú do Pohorelej mladí teológovia zo seminára rožňavského:

1789 - Pavol Schotník z Heľpy

1789 – Matej Tsutáky

1800 – P. Šramko, šíriteľ bernoláčtiny a literatúry školy Bernolákovej

1805 – František Mihálik pre Pohorelú i Heľpu

1806-1813 – Jozef Havel

1813-1822 – Vavrinec Skalník

1822-1827 – Ján Horváth

1827-1832 – Jozef Novák (1832 preložený do Heľpy)

1832-1837 – Ignác Zvolenský

1837-1840 – Karol Massa

1840-1900 – Antonius Szekeres, kanonik. Narodený 4.6.1814 – zomrel 10.5.1900. V Pohorelej bol pochovaný.

1900 – Ján Korytko

1900- 3.3.1923 – Rudolfus Dollák. Do Pohorelej preložený z Muráňa. Zomrel a pochovaný je v Pohorelej.

8.3.1923 – 28.6.1923 – Fraňo Nagy

23.6.1923 – 31.7.1931 – Dr. Th. František Znak zo Smolníka

august, september, október 1931 – v Pohorelej sa zastupuje

1.10.1931 – 1.7. 1936 – Pavol Kojnok

1.7.1936 – 1.12. 1936 – Ján Páva z Červenej Skaly (zastupuje)

1.12.1936 – 20.12.1938 – Štefan Kováč – z Pohorelej odišiel do Rožňavy za špirituála

20.12.1938 – 27.1.1941 – Alexander Horák (nar. v Haliči pri Lučenci)

30.1.1941 – 1953 – Štefan Kašaj z Klina na Orave (nar. 1910 – 1984). R. 1958 preložený do Jakloviec.

1953 - 1969 – Remílius Kapusta. Narodený 13.1.1908 – 27.3.1969. Rodisko Dvory nad Nitrou, zomrel a pochovaný v Pohorelej.

1969 - 1.4.1989 – Pavol Filo (nar. 1918 v Heľpe)

apríl, máj, jún sa zastupovalo z Červenej Skaly a Závadky

1989 - 31.7.1994 – ThDr. Pavol Kolivoška, PhD; nar. 21.1.1960; ordinovaný 1984; v roku 1984 kaplán v Poproči, Rožňave a Divíne; 1994 - špirituál v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule, 2002 - prednášajúci na TI v Spišskej Kapitule; 2008 - 2009 riaditeľ Diecézneho školského úradu; 2008- výpomocný duchovný v Polomke,
od 1.9.2010 administrátor v Hrnčiarskej Vsi;

1.8.1994 - 31.7.2011 – vdp. Mgr. Miroslav Fabiny, čestný kanonik, (rodisko Nálepkovo); od 1.8.2011 Málinec

1.8.2011 - 30.6.2017 - vdp. Mgr. Slavomír Marko, administrátor

od 1.7.2017 vdp. Mgr. Ivan Greňa, administrátor

 

Odkazy:
Farský úrad Pohorelá


Vytvorené: 4. 3. 2018
Posledná aktualizácia: 2. 11. 2018 08:38
Autor: Ján Pompura