Snehová kalamita aj v Pohorelej

V poslednych dnoch sa aj na obce Horehronia zosypalo velke mnozstvo snehu, ktory za pomoci silneho narazoveho vetra vytvaral neuveritelne az trojmetrove zaveje, ake pamataju iba nasi dedovia. Sneh a vietor robili starosti aj uplynuly tyzden, kedy cestari i obyvatelia sa museli pasovat so zimnym zivlom. Ako nas informovali na dispecingu Slovenskej spravy ciest v Brezne, zlozita situacia bola na cestach 2/529 cez Lom nad Rimavicou, 2/584 cez Srdiecko, I/66 v smere Besnik - Puste Pole a na vrchole Certovice sa tvorili zaveje, ale vsetky spominane cesty boli prejazdne.

Od piatka 12. februara so snehovou kalamitou zapasia zamestnanci Drobnych prevadzkarni pri Obecnom urade v Telgarte so svojou technikou. "Pomoc poskytli aj sukromni podnikatelia, ktori vlastnia primeranu techniku: Jan Bosela s LKT a Peter Ambroz s traktorom, pracovnici rolnickeho druzstva so snehovymi pluhmi a ludskou silou pomahali aj tunajsi Romovia," priblizuje situaciu v obci starosta Telgartu Martin Mekel. "V piatok dopoludnia sme vyhlasili mimoriadnu situaciu a potrebovali sme pomoc na spristupnenie miestnych komunikacii. Obec nenasla pomoc vonku a s problemom snehovej kalamity sa musela vysporiadat sama. Na miesta, kde sa nedostala technika, prisli ludia, ktori spristupnovali aj vchody k bytom nevladnych a starych obcanov. Dalsie silne snezenie zo 17. na 18. februara situaciu este viac skomplikovalo. Na likvidaciu snehovej kalamity, hlavne na odstranenie snehu z parkoviska pre autobusy, autobusovych zastavok, zdravotneho strediska a kritickych miest na miestnych komunikaciach, obec potrebuje velke nakladace a auta na odvoz snehu, preto sa obracia o pomoc na odbor Civilnej ochrany Okresneho uradu a Vojensky urad v Brezne. Verim, ze statna sprava vyjde obci v ustrety a spolocne zvladneme tohtorocnu snehovu kalamitu. Dakujem vsetkym, ktori sa zucastnili na pracach v tejto mimoriadnej situacii."

Telefonicky sa nam ozval aj prednosta Obecneho uradu v Pohorelej Jan Pompura:" Dva dni, 12. a 13. februara, bolo osem domov odrezanych od sveta. V nedelu sa k nim dostali s pomocou snehovej frezy. Aj uplynuly tyzden husto snezilo, ale situaciu sme v obci zvladli vlastnym pluhom. V mene obyvatelov Pohorelej dakujem Slovenskej sprave ciest, osobitne jej riaditelovi Marianovi Cimermanovi, Ing. Ivanovi Ocenasovi a Milanovi Svantnerovi za pomoc pri odstarnovani nasledkov snehovej kalamity."

K tomuto podakovaniu sa pripaja aj starostka Sumiaca Ing. Maria Betakova, kde bola situacia kriticka aj v piatok rano, ked este nebola prejazdna pristupova cesta k smetisku a niektore komunikacie. Podakovat chce aj veducemu spravy v Brezne Jozefovi Bobakovi, veducemu Strediska zimnej udrzby v Polomke Ing. Jozefovi Cibulovi. Neocenitelnu pomoc poskytli pracovnici na pluhoch, frezach, Pavol Margeta a vsetci brigadnici, ktori sa podielali na oslobodzovani budov, hlavne zdravotneho strediska a zakladnej skoly. Aktivny pristup prejavili pracovnici obecneho uradu Jozef Melo, Mikulas Hrabovsky, Simon Kamzik. Iniciativne pomahali aj z kamenolomu v Cervenej Skale na cele s Jaroslavom Povolnym i Stefan Demo, predseda Polnohospodarskeho druzstva v Sumiaci Michal Cuban, pracovnici Jozef Kysucky, Mikulas Kozicka, veduci zmeny vysielaca Kralova hola Ing. Lang a mnohi ini.

Vytvorené: 3. 3. 2018
Posledná aktualizácia: 3. 3. 2018 23:02