16. jún 1941 - prvé filmové predstavenie v obci

Záznam v obecnej kronike
(bez gramatických a štylistických úprav):

FILMOVÉ PREDSTAVENIE:

Úrad propagandy z Bratislavy oznámil obecnému úradu v Pohorelej, že v rámci prevýchovy obyvateľstva nášho štátu vyšle k nám pojazdné kino na deň 16. júna 1941. Toho dňa došli zamestnanci Úradu propagandy špeciálnym autom, ktoré prostredníctvom gramofónového zariadenia a tlampača od vstupu do dediny až k hasičskému domu vyhrávalo rezké slovenské pochody a iné pesničky, aby týmto upozornilo občanov našej dediny, že už predom ohlásené filmové predstavenie sa skutočne zadrží. Popoludní premietali pre mládež a večer pre dospelých. Diváci mali možnosť vidieť tieto filmy: Trvalé svetlá, Jánošíka a kreslené grotesky. Bolo to prvé prestavenie toho druhu v našej dedine, preto vzbudilo mimoriadny záujem obyvateľstva.

- zapísal kronikár Koloman Piljar -

Vytvorené: 4. 3. 2018