Obsah

Richtári, predsedovia MNV a starostovia

Typ: ostatné | náš tip
Ján MandrákRichtári, predsedovia MNV a starostovia

1851
Juraj Baran - richtár
Ján Datko - vicerichtár

1861
Matej Baran - richtár
Matej Petruška - vicerichtár

1864
Matej Petruška - richtár
Ján Palus - vicerichtár

1874
Ján Detvaj - richtár

1877
Ondrej Tlučák - richtár
Ondrej Lisi - vicerichtár

1880
Ondrej Lisi - richtár
Fero Kubík - vicerichtár

1884
Karol Mak - richtár
Jozef Pompura - vicerichtár

1887
Jozef Pompura - richtár
Matej Haluška - vicerichtár

1893
Matej Haluška - richtár
Jozef Siman - vicerichtár

1896
Jozef Bialik stric - richtár
Jozef Šťavina - vicerichtár

1901
Jozef Šťavina - richtár
Karol Síč Terek - vicerichtár

1904
Karol Bialik grapka - richtár
Ján Janoška tichoň - vicerichtár

Juraj Bialik gavurkin - richtár
Ondrej Halaj - vicerichtár

Jozef Siman milák - richtár
Matej Baran - vicerichtár

Matej Bialik svetlačkin - richtár
Jozef Tlučák

Jozef Tlučák - richtár
Karol Borlok - vicerichtár

Juraj Bialik gavurkin - richtár
Matej Borlok - vicerichtár

Jozef Bialik grapka - richtár

Voľba richtára za bývalej maďarskej nadvlády odbavovala sa na ulici pred obecným domom za prítomnosti hlavného slúžného (foszolgabíro) a občanov, ktorí volili richtára a ostatných funkcionárov aklamáciou. Zvolený richtár prevzal od starého richtára richtársku palicu a so svojimi voličmi odobral sa na "oldomáš“ buď do krčmy alebo ich zaviedol do svojho domu. Pri "oldomáši“ utratil novozvolený richtár 20 – 30 zlatých, obnos na tie časy značný.
4. septembra 1923 boli prvé obecné voľby podľa volebného rádu republiky Československej.

4.9.1923 - 15.10.1927
Jozef Maťúš - starosta
Juraj Datko cupák - vicestarosta

16.10.1927 - 26.9.1931
Juraj Borlok - starosta
Matej Terek - podstarosta

27.9.1931 - 26.10.1936
Ján Mandrák (Demokratická robotnícka strana) - starosta (26.10.1936 Ján Mandrák písomne oznámil obecnému zastupiteľstvu, že sa zrieka starostenského úradu zo zdravotných dôvodov.)
Juraj Kubík ((Republikánska roľnícka strana) - 1. miestostarosta (Tento pôsobil vo svojej funkcií len jeden rok, lebo sa len po tejto dobe prišlo nato, že vlastne nie je ani československým občanom.) V tejto funkcii sa neskoršie vystriedali:
Matej Puťoš, Juraj Malecký a Ján Maťúš (všetci Republikánska roľnícka strana)
Jozef Alberty mladší (Demokratická robotnícka strana) - 2. miestostarosta

12.12.1936 - 12.6.1938
Ján Maťúš Baksa (Republikánska roľnícka strana) - starosta
Jozef Boháč (Slovenská ľudová strana) - 1. vicestarosta
Jozef Alberty (Demokratická robotnícka strana) - 2. vicestarosta

12.6.1938 - 19.10.1938
Jozef Terek (Československá komunistická strana) - starosta
Karol Uriaš (Československá komunistická strana) - 1. miestostarosta
Ľudovít Vozár (Sociálno-demokratická strana) - 2. miestostarosta

Prezídium krajinského úradu v Bratislave zo dňa 19. októbra 1938, čís.45.805/1938 prez. nepotvrdilo voľbu starostu obce Pohorelej Jozefa Tereka z týchto dôvodov:
Rozsudkom krajského súdu v Banskej Bystrici bol odsúdený pre zločin násilia proti orgánu vrchnosti na trest 6 týždňov väzenia a Kčs 400 .-. peňažitej pokuty, eventuálne 4 dní väzenia. Ďalším dôvodom nepotvrdenia voľby bola tá skutočnosť, že bol zvolený do obecného zastupiteľstva na kandidátnej listine komunistickej strany, ktorej činnosť bola úradne zastavená.

26.10.1938 - 25.11.1938
Juraj Šťavina - predseda Národného výboru
Juraj Rochovský janík - podpredseda Národného výboru
Ondrej Žúdel - podpredseda Národného výboru

26.11.1938 - 27.5.1944
Juraj Šťavina - vládny komisár
Jozef Boháč - podkomisár

28.5.1944 - 25.5.1946
Juraj Šťavina - starosta
Karol Hrčák - podstarosta

29.1.1945 - 1950
Ján Doboš - tajomník MNV

26.5.1946 - 4.3.1948
Karol Rochovský (Komunistická strana Slovenska) - predseda MNV
Jozef Maťúš Mirko (Demokratická strana) - 1. podpredseda MNV
Karol Oravec (Komunistická strana Slovenska) - 2. podpredseda MNV

4.3.1948 - 15.5.1954
Matej Paroš (Komunistická strana Slovenska) - predseda MNV
Jozef Maťúš Mirko (Demokratická strana) - 1. podpredseda MNV
Karol Oravec (Komunistická strana Slovenska) - 2. podpredseda MNV

24.7.1950 - 1951
Karol Baláž (Švábolka) - tajomník MNV

1.1.1952
Ondrej Datko č.d. 460 - tajomník MNV

16.5.1954
Juraj Chlebuš, č.d. 461 - predseda MNV

Tesne po voľbách do NV došlo k zmene predsedu MNV. Namiesto doterajšieho predsedu MNV Juraja Chlebuša, bol zvolený nový predseda MNV Karol Syč-Krkoš

V.1954 - 19.5.1957
Karol Syč-Krkoš č.d. 430 - predseda MNV

19.5.1957 - 23.8.1958
Karol Syč-Krkoš č.d. 430 - predseda MNV
Karol Kalman - tajomník MNV

IX.1958 - 24.6.1960
Karol Paroš - Rimčo č.d. 496 - predseda MNV
Karol Kalman č.d. 398 - tajomník MNV

25.6.1960 - 3.7.1964
Karol Paroš - Rimčo č.d. 496 - predseda MNV
Matej Rochovský č.d. 34 - tajomník MNV

4.7.1964 - 1987
Ján Paroš - predseda MNV

4.7.1964 - 1967
Karol Vosko - tajomník MNV

4.7.1967 - VI.1969
Karol Terek - tajomník MNV

VI. 1969 - 30.11.1970
Karol Vosko - tajomník MNV (úväzkovo)

1.12.1970 - 1990
Mária Jánošková - tajomníčka MNV

23.VI.1987 - 10.12.1990
Karol Haluška - predseda MNV

11.XII.1990 - 9.XII.1994
Karol Haluška (nezávislý kandidát) - starosta obce
Ing. Štefan Kráľ - prednosta obecného úradu (do 1992)
Ing. Ján Tešlár - prednosta obecného úradu (II.1993 - 1995)
Ján Pompura - prednosta obecného úradu (1996-2000, kedy bola funkcia prednostu OÚ Pohorelá zrušená)

9.XII.1994 - 19.2.1999
Ing. Karol Lysina - starosta obce

Víťaz komunálnych volieb, ktoré sa konali 18. a 19. decembra 1998, Ing. Štefan Kráľ sa vzdal mandátu starostu a preto funkciu starostu vykonáva naďalej doterajší starosta Ing. Karol Lysina

dňom 19.2.1999 sa Ing. Karol Lysina zo zdravotných dôvodov vzdal funkcie starostu

od 23.2.1999 do 24.9.1999 - výkonom funkcie starostu až do uskutočnenia sa riadnych volieb bol Obecným zastupiteľstvom v Pohorelej poverený Ján Šulej


24.9.1999 - 2.1.2007
Ján Šulej - starosta obce

2.1.2007 - 2.1.2015
Ing. Jozef Kalman - starosta obce

od 2.1.2015
Ing. Jana Tkáčiková - starostka obce


Vytvorené: 4. 3. 2018
Posledná aktualizácia: 29. 5. 2018 13:37
Autor: Ján Pompura