Pomník na pamiatku obetí svetových vojen

Pamätík obetiam vojen

Záznam v obecnej kronike:

Na pamiatku padlých za prvej a druhej svetovej vojny postavila obec na námestí pred družstvom Budúcnosť pomník. Slávnosť odhalenia pomníka bola v rámci osláv tretieho výročia Slov. nár. povstania dňa 29. augusta 1947. Slávnostnú reč povedal člen Slov. nár. rady Ľudovít Borteľ, predseda Okr. národného výboru. Za Doplň. okr. veliteľstvo v mene vojenskej správy prehovoril ppl. Oskár Lichner, vel DOV v Banskej Bystrici. K programu prispeli žiaci miestnej meštianskej a ľudovej školy. Slávnosť usporiadal Miestny nár. výbor za spoluúčasti Miestnej osvetovej rady. Náklad na pomník bol uhradený z výnosu sbierky od miestnych občanov. Obec z vlastných prostriedkov nemusela ničím prispieť. Celkový náklad činil 33.806.- Kčs.

HistóriaHistóriaHistória

V roku 1995 odkúpila budovu pohostinstva (predtým Družstvo Budúcnosť) spolu s pozemkom, na ktorom bol postavený Pamätník obetiam vojen, od SD Jednota Coop Brezno súkromná podnikateľka p. Anna Malecká. Obec užívala tento pozemok naďalej za nájomné 6.000 Sk ročne až do roku 2008, kedy bol pamätník premiestnený na rekonštruované námestie.

GPS:48.865413, 20.018505

Dokumenty:
Slovenské národné postanie a boje v chotári obce (záznamy v obecnej kronike) pdf 1.28 MB

Prílohy

Slovenske_narodne_postanie_a_boje_v_chotari_obce_zaznamy_v_obecnej_kronike.pdf

Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 1,28 MB
Dátum vloženia: 4. 3. 2018 19:48
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 10. 2021 19:44

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom e-mailov

Návštevnosť:

ON LINE: 2
TÝŽDEŇ: 910
CELKOM: 574190

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Aktuálne počasie

dnes, streda 17. 8. 2022
jasná obloha 30 °C 17 °C
štvrtok 18. 8. oblačno 32/19 °C
piatok 19. 8. mierny dážď 35/20 °C
sobota 20. 8. slabý dážď 32/19 °C

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:5:35

Slnko zapadá:19:52

Pranostika na akt. mesiac

Keď leto na Leva príde, keď veľmi zarodí mak, buk a lieska, bude tuhá zima a mnoho sňahu.

Sviatok

Dnes je 17.8.2022