Obec Pohorelá
Pohorelá – oficiálna stránka obce

Povedzme jasné NIE LETÁKOM v schránkach!

zatoč s odpadom

Reklamné letáky častokrát končia v koši alebo v zbere papiera bez toho, aby sme ich vôbec prečítali. Pre mnohých ľudí to je nevyžiadaná a obťažujúca pošta, veď mnohé letáky už nájdeme aj online. Tým, že nedáme vedieť náš nezáujem o letáky, nepriamo podporujeme ich ďalšiu produkciu a tlač.

Papier je po plastoch druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí.

Vyrába sa z neho široké spektrum výrobkov dennej spotreby, napríklad aj obaly. Aktuálnym trendom v obalovom priemysle je nahrádzanie plastových obalov práve tými papierovými.

Ich vlastnosti, ako sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva. Aprílová výzva Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) z kampane Zatoč s odpadom sa však venuje aj druhej strane veci – a tým je stúpajúci dopyt po dreve a značná spotreba zdrojov.

Zvyšovanie produkcie papiera má za následok aj zvýšený dopyt po dreve a jeho ťažbe. Recyklácia papiera zase kladie požiadavky na spotrebu elektrickej energie a vody. Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné 3 až 4 tony dreva. Príkladom neefektívne využívaných zdrojov a surovín môžu byť reklamné letáky, ktoré častokrát končia v koši alebo v zbere papiera bez toho, aby sme ich vôbec prečítali. Pre mnohých ľudí to je nevyžiadaná a obťažujúca pošta, navyše v dobe, kedy mnohé letáky už nájdeme aj online. Ak však nedáme vedieť náš nezáujem o letáky, nepriamo podporujeme ich ďalšiu produkciu a tlač. Prispievame tým aj k zmeny klímy.

 

Zatoč s odpadom

Každý jeden strom spotrebováva z ovzdušia CO2 (oxid uhličitý) pomocou fotosyntézy a využíva tento uhlík ako potravu a stavebný materiál na svoj rast. Tento proces sa nazýva aj sekvestrácia, čiže uloženie uhlíka. Pri ťažbe, spracovaní a spaľovaní dreva tento uhlík berieme z jeho prírodného úložiska a vypúšťame (emitujeme) ho naspäť do atmosféry. To isté platí aj o rope a fosílnych palivách, s tým rozdielom, že do ovzdušia uvoľňujeme zakonzervovaný uhlík, ktorého sa Zem „zbavila“ pred miliónmi rokov. Prirodzený obeh uhlíka je ľudskou činnosťou narúšaný a následky sa prejavujú zmenou klímy.

SAŽP preto verejnosť vyzýva, aby sa zamyslela nad týmito spojitosťami a povedala jasné NIE letákom v schránkach. Svoj postoj môžu jednotlivci deklarovať prihlásením sa do aprílovej výzvy s názvom Domácnosť bez letákov.

 

Výzva: Domácnosť bez letákov

Jedna domácnosť dostane za mesiac do schránky priemerne 2,5 kg letákov. Dajte najavo, že s tým nesúhlasíte!

Vyrobte si originálnu nálepku/nápis na svoju poštovú schránku. Použite vtipný text či grafiku na odplašenie vhadzovačov reklamných letákov.

Vypočítajte si, koľko kilogramov papiera takýmto spôsobom ušetríte za rok.

Viac informácií o aprílovej výzve a vyhodnotenie marcovej nájdete TU.

Zdroj: SAŽP

Dátum vloženia: 12. 4. 2022 8:51
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 4. 2022 14:07
Autor: Ján Pompura

Obec

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom e-mailov

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 4
DNES: 243
TÝŽDEŇ: 1417
CELKOM: 536909

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 19. 5. 2022
jasná obloha 22 °C 6 °C
piatok 20. 5. zamračené 24/9 °C
sobota 21. 5. mierny dážď 23/12 °C
nedeľa 22. 5. jasná obloha 19/9 °C

Mobilná aplikácia

mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

SMS-rozhlas

SMS rozhlas

SMS-rozhlas
dôležité hlásenia
miestného rozhlasu
SMSsprávou do mobilu

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

DFS Mladosť -

Interaktívna fotomapa

Pohorela

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:4:52

Slnko zapadá:20:19

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Máj teplo dáva a stromy kvetmi zdobí.

Sviatok

Dnes je 19.5.2022

Meniny má Gertrúda, Gerda

Partneri