Obec Pohorelá
Pohorelá – oficiálna stránka obce

Povedzme jasné NIE LETÁKOM v schránkach!

zatoč s odpadom

Reklamné letáky častokrát končia v koši alebo v zbere papiera bez toho, aby sme ich vôbec prečítali. Pre mnohých ľudí to je nevyžiadaná a obťažujúca pošta, veď mnohé letáky už nájdeme aj online. Tým, že nedáme vedieť náš nezáujem o letáky, nepriamo podporujeme ich ďalšiu produkciu a tlač.

Papier je po plastoch druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí.

Vyrába sa z neho široké spektrum výrobkov dennej spotreby, napríklad aj obaly. Aktuálnym trendom v obalovom priemysle je nahrádzanie plastových obalov práve tými papierovými.

Ich vlastnosti, ako sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva. Aprílová výzva Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) z kampane Zatoč s odpadom sa však venuje aj druhej strane veci – a tým je stúpajúci dopyt po dreve a značná spotreba zdrojov.

Zvyšovanie produkcie papiera má za následok aj zvýšený dopyt po dreve a jeho ťažbe. Recyklácia papiera zase kladie požiadavky na spotrebu elektrickej energie a vody. Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné 3 až 4 tony dreva. Príkladom neefektívne využívaných zdrojov a surovín môžu byť reklamné letáky, ktoré častokrát končia v koši alebo v zbere papiera bez toho, aby sme ich vôbec prečítali. Pre mnohých ľudí to je nevyžiadaná a obťažujúca pošta, navyše v dobe, kedy mnohé letáky už nájdeme aj online. Ak však nedáme vedieť náš nezáujem o letáky, nepriamo podporujeme ich ďalšiu produkciu a tlač. Prispievame tým aj k zmeny klímy.

 

Zatoč s odpadom

Každý jeden strom spotrebováva z ovzdušia CO2 (oxid uhličitý) pomocou fotosyntézy a využíva tento uhlík ako potravu a stavebný materiál na svoj rast. Tento proces sa nazýva aj sekvestrácia, čiže uloženie uhlíka. Pri ťažbe, spracovaní a spaľovaní dreva tento uhlík berieme z jeho prírodného úložiska a vypúšťame (emitujeme) ho naspäť do atmosféry. To isté platí aj o rope a fosílnych palivách, s tým rozdielom, že do ovzdušia uvoľňujeme zakonzervovaný uhlík, ktorého sa Zem „zbavila“ pred miliónmi rokov. Prirodzený obeh uhlíka je ľudskou činnosťou narúšaný a následky sa prejavujú zmenou klímy.

SAŽP preto verejnosť vyzýva, aby sa zamyslela nad týmito spojitosťami a povedala jasné NIE letákom v schránkach. Svoj postoj môžu jednotlivci deklarovať prihlásením sa do aprílovej výzvy s názvom Domácnosť bez letákov.

 

Výzva: Domácnosť bez letákov

Jedna domácnosť dostane za mesiac do schránky priemerne 2,5 kg letákov. Dajte najavo, že s tým nesúhlasíte!

Vyrobte si originálnu nálepku/nápis na svoju poštovú schránku. Použite vtipný text či grafiku na odplašenie vhadzovačov reklamných letákov.

Vypočítajte si, koľko kilogramov papiera takýmto spôsobom ušetríte za rok.

Viac informácií o aprílovej výzve a vyhodnotenie marcovej nájdete TU.

Zdroj: SAŽP

Dátum vloženia: 12. 4. 2022 8:51
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 4. 2022 14:07
Autor:

Mobilná aplikácia

mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

SMS-rozhlas

SMS rozhlas

SMS-rozhlas
dôležité hlásenia
miestného rozhlasu
SMSsprávou do mobilu

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

1960 -1960 - Obchodný dom vo výstavbe

Interaktívna fotomapa

Pohorela

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:7:08

Slnko zapadá:15:47

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Novebrová hmla zhasína slnko.

Pranostika na akt.deň

Na Saturnina skučí meluzína.

Sviatok

Dnes je 29.11.2023

Meniny má Vratko, Saturnín, Zaida

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Partneri